Kredyt dla nowych firm

Każdego roku wielu nowych przedsiębiorców otwiera swoje działalności gospodarcze. Część z nich finansuje się sama, część otrzymuje dotacje z urzędów pracy lub Unii Europejskiej. Wiele osób natomiast otworzyłoby firmę, bo mają świetny pomysł i biznesplan i nie mają pieniędzy na start. Takim osobom coraz więcej banków oferuje kredyt na start , przeznaczone na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Oferowane są one osobom prywatnym oraz przedsiębiorcom od pierwszego dnia rozpoczęcia działalności do maksymalnie roku od utworzenia firmy. Banki często wymagają, aby firma miała konto u nich, co niesie za sobą również korzyści, gdyż najczęściej konta takie mają dobre warunki i bezpłatne przelewy do Urzędu Skarbowego i ZUSu.

Warto mieć na względzie, że taki kredyt dla nowych firm może wymagać dodatkowych zabezpieczeń. Dzieje się tak, gdyż nasza firma, ze względu na swoje początki nie może się pochwalić żadnymi dochodami i zdolnością finansową. Banki zabezpieczają zatem swoje produkty za pomocą cesji wierzytelności z rachunku, występowaniem jednego lub kilku poręczycieli lub na zasadzie zastawienia hipoteki. Niektóre zaś nie wymagają żadnych zabezpieczeń, ale przez to oferują również mniej środków.

Jeśli mowa o ilości środków jakie możemy otrzymać na start to rozpiętość między różnymi bankami jest ogromna. Waha się od 10 tysięcy złotych do nawet 300 tysięcy złotych. Natomiast okres kredytowania może być bardzo krótki. Większość banków oferuje 12 miesięcy na spłatę zobowiązania, choć dają przedsiębiorcom również furtkę w postaci przedłużenia okresu kredytowania lub odnowienia kredytu na koncie.

Kredyt dla nowych firm - potrzebne dokumenty

Do uzyskania kredytu potrzebne są najczęściej dokumenty rejestrowe, które potwierdzają rozpoczęcie działalności. Czasami będą potrzebne również potwierdzenia zabezpieczenia kredytu lub wyciąg z konta osobistego.